tenniso
06 بهمن 1401 - 00:49

پرورش و تولید ماهیان خاویاری گلستان در حال توسعه است

مدیرکل شیلات گلستان گفت: خوشبختانه استان گلستان ظرفیت خوبی برای تولید و پرورش انواع ماهیان به ویژه خاویاری داشته و تولید و پرورش ماهیان خاویاری در حال توسعه است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گنبدکاووس اسماعیل جباری عصر امروز در نشست توجیهی صاحبان و ذی نفعان آب بندان های غیرمحاز در حوزه شهرستان گنبدکاووس اظهار کرد: جلسات متعددی با استاندار و مدیران کل مربوطه برای در نظر گرفتن امتیازات ویژه به صاحبان و دی نفعان اب بندان های غیرمجاز برگزار شد و تاکید شد با توجه به اینکه بیش از ۳۰ سال از احداث این آب بندان ها می گذرد و ارتزاق عده ای از این اب بندان ها بوده، بسته های تشویقی برای معیشت انها در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: با توافق بنیاد برکت، قرار شد برای پرورش گونه های ابزیان به ویژه ماهیان خاویاری، این بنیاد تسهیلات چهار درصدی به این افراد دهد تا مشکلی در امرار معاش این افراد بوجود نیاید.

مدیرکل شیلات گلستان خاطرنشان کرد: همجنین مجوز برای پرورش ماهی در قفس و یا پرورش میگو در سایت گمیشان به این افراد از دیگر بسته های تشویقی در نظر گرفته شده برای این افراد است.

وی ادامه داد: امسال ۲۰ هزار تن ماهیان گرمابی در استان تولید شده و این ظرفیت در گلستان وجود دارد تا در ابهای شور و لب شور بتوانیم ماهی خاویاری و میگو پرورش دهیم‌.

جباری گفت: برای نخستین بار امسال ۳ هزار تن میگو در گلستان تولید شد و تلاش داریم تا بیش از ۸۰ درصد ان را صادر کنیم.

بهره برداران اب بندان های غیرمجاز می توانند در اراضی این اب بندان ها کشت موقت انجام دهند

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت اب منطقه ای گلستان گفت: قانون گذار نحوه استفاده از منابع اب های زیرزمینی و سطحی را مشخص نموده و بهره بردار در هرمکان و یا زمانی و یا به هرطریقی بخواهد از این منابع استفاده نماید باید به وزارت نیرو و اب منطقه ای تقاضا دهد و با تشخیص کارشناسان فنی مبنی بر مازاد بودن اب، این تقاضا در کمیسیون بررسی و مجوز صادر می شود.

جواد تیموری اظهار کرد: رودخانه گرگانرود به عنوان یک شاخه اصلی در گلستان مطرح بوده و این رودخانه چه در زمان سیلاب و ترسالی و چه در زمان خشکسالی مدیریت خاص خود را می طلبد. مسیر این رودخانه تا منتهی الیه ان باید تحت هر شرایطی باز بوده تا جریان اب هدایت شود.

وی تصریح کرد: با توجه به احداث اب بندان های غیرمجاز در این مسیر، دیواره ها و فیزیک این اب بندان ها مانع از عبور جریان سیلاب در دوره برگشت ۲۵ ساله است‌. در دوره خشکسالی نیز برداشت های بی رویه از این رودخانه سبب مشکلاتی در حوزه شهرستان خواهد شد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت اب منطقه ای گلستان خاطرنشان کرد: بسته های تشویقی در قبال تخریب اب بندان های غیرمجاز برای بهره برداران از این اب بندان ها در نظر گرفته شده که یکی از انها،کشت موقت در اراضی این اب بندان ها است.

همکاری و تعامل متقابل بین مردم و رهبران و مسئولان سبب ایجاد نظام جمهوری اسلامی شد

مشاور استاندار گلستان در امور اهل سنت گفت: آنچه که سبب ایجاد نظام جمهوری اسلامی و پایداری و اقتدار آن در ۴۴ سال گذشته شده همکاری و تعامل متقابل بین مردم و مسئولان و رهبران جمهوری اسلامی است.

آخوند ابوبکر خوجملی اظهار کرد: با توجه به کارشناسی های صورت گرفته بعد از وقوع سیل در سال ۹۷ و ۹۸ مشخص شد وجود و احداث اب بندان ها مانع از عبور جریان سیل شده و این امر سبب خسارت های زیادی به اراضی کشاورزی و منازل مسکونی شد.

وی تصریح کرد: استاندار گلستان از زمان تصویب تخریب اب بندان های غیرمجاز در گلستان دغدغه بهره برداران از این اب بندان ها را داشته و همواره تاکید دارد تا بسته های تشویقی در راستای کمک به امرار‌معاش انها در نظر گرفته شود.

حقوق و منافع همه مردم در انفال عمومی رعایت شود

امام جمعه گنبدکاووس در این نشست گفت: رودخانه و حریم بستر ان و بهره مندی از اب آن جزو انفال عمومی بوده و می بایست حقوق و منافع همه مردم رعایت شود و تنها تعدادی از افراد از ان بهره نبرند.

حجت الاسلام محمود ترابی اظهار کرد: در استفاده از اموال و انفال عمومی باید عدالت اجتماعی رعایت شده و سود عادلانه به همه مردم برسد.

اختلافات جزیی باعث سوء استفاده دشمنان نشود

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس گفت: مردم شهرستان گنبدکاووس در کمال صفا و صمیمت در کنار مسئولان و دولتمردان زندگی می کنند و یقین داریم هر دستوری توسط دولت و مسئولان داده شود در راستای مصلحت نظام جمهوری اسلامی بوده و همه ما تابع ان هستیم.

آخوند عبدالباسط نوریزاد اظهار کرد: هر اقدامی که در راستای رسیدن به اهداف نظام جمهوری اسلامی و دستورات اسلام باشد باید گوش کرده و در کنار دولتمردان به ان عمل کنیم.

وی تصریح کرد: ما علما و روحانیون به عنوان خادم نظام جمهوری اسلامی در کنار مردم و مسئولان بوده و تلاش می کنیم تا وحدت خود را حفظ کنیم و اجازه ندهیم اختلافات جزیی سبب فاصله بین مردم و حاکمیت شده و بهانه ای برای سوء استفاده دشمنان باشد .

در این نشست چند نفر از حاضران به نمایندگی از بهره برداران مشکلات و مسائل خود را مطرح کردند.

انتهای پیام/۸۳۰۲۱

منبع: فارس
شناسه خبر: 998556