tenniso
14 بهمن 1401 - 15:50

شهید دوران با حرکت قهرمانانه خود عظمت ایران و اسلام را اثبات کرد

امام جمعه شیراز با اشاره به روز نیروی هوایی ارتش، گفت: یکی از چهره‌‌های تابان نیروی هوایی شهید والا مقام شهید عباس دوران است، کسی که به قلب دشمن در بغداد زد تا عظمت ایران و اسلام را یک بار دیگر اثبات کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، آیت الله لطف الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در خطبه‌های نمازجمعه امروز شیراز ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی و اعیاد رجبیه، اظهار داشت: حضرت امام علی علیه السلام، حکم پدر برای جامعه اسلامی است و روز میلاد ایشان روز پدر نامگذاری شده است. پدر بودن یک شاخصه‌هایی دارد.

وی افزود: در روایتی از حضرت امام علی (ع) است که ویژگی‌های پیامبر را برای فرزندش توضیح می‌دهد در بخشی از این روایات امام میفرماید رفتار پیامبر آنقدر کریمانه بود که برای همه مردم در حکم پدر بود. ما هم اگر می‌خواهیم عنوان پدر بودن را داشته باشیم باید سعی ‌کنیم صفات این بزرگواران در ما وجود داشته باشد.

خطیب جمعه شیراز بیان کرد: از فردا اول ایام اعتکاف است که الحمدلله مثل همه سال‌های گذشته مراسم اعتکاف در مسجد جامع شهدای شیراز هم مثل سایر جا‌های استان و کشور برگزار خواهد شد؛ که ما از همه عزیزانی که می‌آیند و در این مراسمات معنوی شرکت میکنند التماس دعا داریم و از خدا می‌خواهیم که عبادات این عزیزان را به احسن وجه بپذیرد.

دژکام اظهار کرد: مناسبت چهارم در روز دوشنبه روز وفات حضرت زینب کبری (س) است که ان‌شاالله مجالس و محافل برای این بانوی مقاومت و صبر و بردباری که پیام کربلا را به همه عالم رساند را به صورت ویژه انجام می‌دهید. 

امام جمعه شیراز با اشاره به مناسبت پنجم این ماه روز نیروی هوایی، بیان کرد: نیروی هوایی ارتش در ابتدای انقلاب کاری کردند که دل همه ما را گرم کردند و عظمت و اقتدار خود را به نمایش گذاشتند و همه دنیا را مبهوت خودشان کردند و همه ایرانی‌ها را مجذوب خود کردندو هرچه زمان بگذرد ما مدیون این عزیزان بوده و هستیم.

دژکام  با اشاره به چهره‌های تابان نیروی هوایی از جمله شهید والا مقام شهید عباس دوران کسی که به قلب دشمن در بغداد زد تا عظمت ایران و اسلام را یک بار دیگر اثبات کند،  تصریح کرد: مرد بزرگی که با حرکت قهرمانانه خود به دشمنان اسلام اثبات کرد هدف آن‌ها که نابودی ایران اسلامی است تحقق پیدا نخواهد کرد. 

امام جمعه شیراز ضمن قدردانی و خداقوت از تمام مجاهدت‌های ارتش، گفت: محوری‌ترین شعاری که ما در سال 57 میدادیم استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود. این شعار چهار محور دارد؛ که هیچ کدام از این چهار محور اصلی که برگرفته از آرمان‌های انقلاب اسلامی ما بود قابل رد و انکار نیست. با کدام یک از این محور‌ها می‌توان مخالفت کرد؟ آیا ما می‌خواهیم استقلال نداشته باشیم؟ مستعمره باشیم؟ چه کسی میخواهد؟ قطعا هیچ جوانمردی قبول ندارد.

وی با اشاره به محور دوم آزادی، ادامه داد: چه کسی با آزادی مخالف است؟ جمهوریت را چه کسی می تواند منکر شود؟ آیا کسی می‌خواهد بگوید رای و نظر مردم دخیل نباشد؟ در رژیم شاه مردم دخیل نبودند. الان هستند. جمهوریت چیزی است که شعار ما بوده است. همین طور اسلامی بودن. چه کسی با خداوند نعوذ بالله دشمنی و مخالفت دارد؟ مردم ما دوستان خداوند هستند. ایران ما اسلامی است. بنابرین این چهار شعار که محور اهداف ما بوده را کسی نمی‌تواند رد بکند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: امام روز اولی که وارد کشور شدند خطاب به فرماندهان نظامی گفتند ما می‌خواهیم شما آقای خودتان باشید. این یعنی استقلال. آمریکایی‌ها میگفتند فرماندهان شما باید نوکر افسران ما باشند. کدام را می‌پسندیم؟ این را امام ما و مردم انقلابی ما و شهدای ما و نیرو‌های مسلح ما برای کشور به ارمغان آوردند که گفتند ما آقای خودمان هستیم. ان شاالله بعد از این هم برای تحقق همه آرمان‌های انقلاب اسلامی محکم خواهیم ایستاد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در بخش دیگری از سخنان با اشاره به باب معارف انقلاب اسلامی، اظهار داشت: این معارف را ما باید مکرر مرور کنیم تا اگر جایی اقدامی خواستیم بکنیم که با این معارف سازگار نیست از آن اقدام پرهیز کنیم.

وی در رابطه با دشمن شناسی، افزود: گفتیم از پایه‌های اساسی هر حرکت دینی و الهی آن است که ما بدانیم این حرکت‌ها دشمن دارد. در آیه 112 سوره انعام خدای متعال می‌فرماید در طول تاریخ که پیامبران آمدند برای همه آن‌ها دشمن وجود داشته است. اینکه ما فرض کنیم ما انقلاب کرده‌ایم و حرف حق می‌خواهیم بزنیم و کسی دشمن ما نخواهد بود، اشتباه است.

 دژکام با تصریح بر اینکه حق، دشمن دارد،  ادامه داد: واقعیت این که در عالم برخی طرفدار باطل هستند و با حق دشمنی می‌کنند. باید روی دشمن شناسی کار کنیم.

انتهای پیام/ 424/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016992