tenniso
01 اسفند 1401 - 20:16

عدم گزارش وقوع جرم توسط مدیران جرم تلقی شده و مجازات دارد

مدیرکل بازرسی گلستان گفت: مدیران دستگاه اجرایی مطلع باشند هرگونه عدم گزارش وقوع جرم در دستگاه خود را به دستگاه اجرایی اطلاع ندهند جرم تلقی شده و مجازات دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گنبدکاووس عبدالله آقا علیخانی در دوازدهمین جلسه شورای اداری شهرستان گنبدکاووس اظهار کرد: سازمان بازرسی بخشی از دستگاه قضایی بوده که نظارت بر عملکرد مدیران به عنوان مهمترین فعالیت را عهده دار است.

وی تصریح کرد: رویکرد سازمان بازرسی در دولت سیزدهم تغییر کرده و طبق دستورالعمل جدید مدیری که به هردلیل به وظایف خود عمل نکند تحت پیگیرد قانونی قرار میگیرد و در این راستا نیاز است مدیران از وظایف و مقرارت حوزه فعالیت خود اگاه باشند.

مدیرکل بازرسی گلستان خاطرنشان کرد: بسیاری از پرونده های متشکل شده در سازمان بازرسی استان به دلیل عدم آگاهی مدیران از حوزه وظایف خود و مقرارت ناشی از ان بوده و یکی از مهمترین وظیفه مدیران بعد از انتصاب اگاهی از حوزه اختیارات و وظایف و قوانین دستگاه اجرایی خود است.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهم دیگر که مدیران دستگاه اجرایی باید به ان توجه کنند انتخاب مشاوران و مدیران اگاه به مسائل است.گاها اتفاق افتاده که مدیری بخاطر مشغله کاری بخشی از وظایف خود را به معاونین، مشاوران و یا به اصطلاح مدیران داخلی خود سپرده که در این راستا نیاز است مسئولان امین و آگاه انتخاب شوند.تفحیض اختیار به شخص دیگر مانع از حقوق مدنی و انتظامی مدیر دستگاه اجرایی نخواهد بود و وی نیز باید پاسخگو دستگاه قضایی باشد.

آقاعلیخانی گفت: نظارت مستمر بر زیرمجموعه دستگاه اجرایی توسط مدیران از وظایف دیگر بوده که به صراحت به ان تاکید شده است.نظارت اداری جزو ابزار نظارتی بیرونی بوده و در امور کشور داری و حکومت داری مورد توجه است بنابرای حراست و بازرسی های دستگاه های اجرایی براین مهم اهتمام داشته و هرگونه تخلف و جرم را اطلاع دهند.

وی بیان کرد: عدم گزارش تخلف و جرم توسط مدیران دستگاه اجرایی و یا حراست ان اداره جرم تلقی شده و مجازات دارد و این نظارت ها و اطلاع رسانی در راستای پیشگیری از جرم و اقدام بعد از جرم است. مدیران دستگاه اجرایی و یا مسئول حراستی که تخلف و جرم را به دستگاه قضایی اطلاع ندهند و دستگاه قضایی ان را کشف کند تحت تعقیب قرار می گیرند.

مدیرکل بازرسی گلستان ابراز کرد: بحث تغییر کاربری اراضی یکی از موضوعات مهم در استان های شمالی و گلستان بوده و در سالهای گذشته تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی انجام شده اما هیچگونه گزارشی از سوی مدیران مرتبط اعلام نشده است. مدیران این موضوع مهم را نظارت داشته و در نخستین اقدامات اولیه توسط متخلفین اطلاع دهند.

وی افزود: سازمان بازرسی به عنوان مرجع نظارتی در گام نخست هشدارهای لازم را بصورت ابلاغ به مدیران دستگاه اجرایی ارسال می کند و در صورت عدم توجه مدیران و عدم همکاری انها، این سازمان با هیچ احدی مماشات نداشته و این افراد به دستگاه قضایی معرفی می شوند.

آقاعلیخانی یادآور شد: سازمان بازرسی استان گلستان بهترین مشاوره برای حل مسائل مدیران بوده و مدیران می توانند بصورت ملاقات حضوری، مکاتبه ای و یا تلفنی با این سازمان ارتباط داشته و برای رفع مشکل خود مشاوره بگیرند.

انتهای پیام/۸۳۰۲۱

منبع: فارس
شناسه خبر: 1047005